A - A Latest Results;   December 13th - December 15th 2019

Date

Dec 13th

Dec 14th

Dec 14th

Dec 15th

Dec 15th

Dec 15th

Competition

Junior Div 1 League

Junior Premier League

U15 Division 1

U17 Division 1

U14 Division 5

U12 Division 8

Home Team

Passage

Everton

Carrigaline Utd A

Everton

Everton A

Corinthian Boys C

Result

V

V

V

V

V

V

 Away Team

Everton United

Douglas Hall

Everton

Blarney Utd

Douglas Hall B

Everton A

 

 cork

Senior First Division

Date

Aug 18th

Aug 21st

Aug 24th

Sep 1st

Sep 8th

Sep 12th

Sep 20th

Sep 25th

Oct 6th

Oct 12th

Oct 19th

Nov 10th

Nov 24th

Dec 1st

Dec 7th

Competition

League

Keane Cup

League

League

League

League

League

MFA Senior Cup

League

League

Intermediate Cup

League

Intermediate Cup

League

League

Venue

Home

Away

Away

Home

Away

Away

Away

Away

Home

Away

Away

Home

Away

Home

Away

Opponent

Kinsale

Avondale Utd

Park Utd

Blarney Utd

Bandon

Castleview

Mayfield Utd

Midleton

Leeside

Leeds

Leeside

Ballinhassig

St.Kevins Boys

Bandon

Blarney Utd

Result

1:1 draw

5:0 loss

4:3 loss

1:0 loss

A:A

3:0 loss

4:0 loss

5:3 loss

2:2 draw

3:1 loss

5:1 win

1:0 loss

3:1 loss

1:0 win

4:1 loss

 


cork

Junior Premier Division

Date

Aug 17th

Aug 20th

Aug 23rd

Aug 28th

Aug 31st

Sep 7th

Sep 14th

Sep 21st

Sep 28th

Oct 5th

Oct 13th

Oct 25th

Nov 10th

Nov 17th

Nov 23rd

Nov 30th

Dec 6th

Competition

League

League Cup

League

League Cup

League

League

League

League Cup

FAI Junior Cup

Champions Trophy

MFA Junior Cup

League

League

MFA Junior Cup

League Cup S/F

League

League Cup Final

Venue

Away

Home

Away

Home

Home

Home

Home

Home

Away

Away

Away

Away

Home

Away

Home

Away

Away

Opponent

Crosshaven

Douglas Hall

Douglas Hall

Midleton

Ringmahon Rgs

Leeside

Avondale Utd

Avondale Utd

Glenthorn Celtic

Killarney Celtic

Bandon

Carrigaline Utd

Leeds

Doolans Cow

St.Marys

College Cors

College Cors

Result

5:1 win

4:2 win

2:0 win

5:2 win

1:0 win

3:2 win

3:3 draw

0:0 W 4/2 Pens

4:1 Loss

4:0 Loss AET

4:0 win

2:1 loss

5:4 win

6:1 loss

4:0 win

2:1 win

3:2 loss AET


cork

Junior Division 1 League (Everton United)

Date

Aug 18th

Aug 21st

Aug 25th

Aug 28th

Aug 31st

Sep 15th

Sep 22nd

Sep 29th

Oct 6th

Oct 12th

Oct 20th

Oct 27th

Nov 17th

Dec 8th

Competition

League

League Cup 

League

League Cup

League

League

League

FAI Junior Cup

League

MFA Junior Cup

FAI Junior Cup

League

MFA Junior Cup

League

Venue

Home

Away

Home

Home

Away

Home

Away

Home

Home

Away

Away

Home

Home

Home

Opponent

Cobh W'derers

Carrigaline A

Midleton

Ringmahon Rgs

Youghal Utd

Wilton Utd

Ringmahon Rg B

Macroom B

Fermoy

Crosshaven

Dunmanway

UCC

Carrigaline A

Ringmahon Rg B

Result

1:0 loss

4:2 win

4:0 win

4:0 loss

2:0 loss

4:4 draw

1:0 win

4:0 win

3:2 loss

4:3 win

5:1 loss

3:1 loss

2:1 loss

3:0 win


Under 17 League Division 1

Date

Aug 25th

Aug 27th

Sep 1st

Sep 4th

Sep 8th

Sep 13th

Sep 22nd

Sep 29th

Oct 6th

Oct 13th

Oct 20th

Oct 27th

Nov 17th

Dec 7th

Competition

League

Gus Walsh Cup

League

Gus Walsh Cup

League

League

FAI U17 Cup

League

Gus Walsh Cup

League

FAI U17 Cup

League

FAI U17 Cup

League

Venue

Home

Away

Home

Home

Home

Away

Away

Home

Home

Away

Home

Away

Away

Away

Opponent

Richmond

Lakewood Ath.

College Cors A

Castleview

Castleview

Blarney Utd

Ballincollig

Springfield

Carrigaline U

Springfield

Carrigaline U

Ballincollig

Parkvilla

College Cors A

Result

3:1 win

7:2 win

2:1 win

3:0 win

5:0 win

4:0 win

2:1 win

4:0 win

2:1 loss

5:0 win

1:0 win

5:1 win

3:1 loss

1:1 draw


Under 17 League Division 1A

Date

Aug 25th 

Aug 27th

Sep 1st

Sep 8th

Sep 22nd

Oct 6th

Oct 13th

Oct 20th

Oct 27th

Nov 10th

Dec 8th

Competition

League

Gus Walsh Cup

League

League

League

League

League

League

League

League

League

Venue

Away

Away

Away

Away

Home

Away

Home

Away

Home

Home

Home

Opponent

Castlebridge

Riverstown

Lakewood Ath

Tramore Ath

Castlebridge

Carrigaline U A

Mallow Utd

Ballinhassig

Carrigaline U A

Blarney Utd A

Lakewood Ath

Result

3:2 loss

6:1 loss

3:1 loss

2:2 draw

3:0 win

7:1 win

2:1 win

4:0 loss

4:1 win

5:0 win

A:A


Under 15 Division 1 League

Date

Aug 31st

Sep 7th

Sep 14th

Sep 21st

Oct 5th

Oct 12th

Oct 19th

Nov 9th

Nov 16th

Dec 7th

Competition

League

League

National Cup

League

League

League

League

National Cup

League

National Cup

Venue

Away

Home

Away

Home

Away

Home

Away

Home

Home

Away

Opponent

Wilton Utd

Passage

St.Marys

Park Utd

Midleton A

Riverstown

Rockmount

Park Utd

Cor Boys A

Wilton Utd

Result

3:0 win

2:1 loss

2:0 win

7:1 win

3:0 win

2:0 win

4:1 win

5:0 win

4:0 win

4:0 win


Under 15 Division 4 League

Date

Aug 31st

Sep 14th

Oct 13th

Nov 9th

Dec 7th

Competition

League 

League

League

League

Local Cup

Venue

Home

Away

Away

Away

Away

Opponent

Midleton B

Carrigaline U B

Strand Utd A

Lakewood A

Richmond

Result

4:2 win

7:2 win

4:2 win

3:3 draw

7:1 loss


Under 14 Division 3 League

Date

Sep 8th

Sep 15th

Sep 21st

Oct 6th

Oct 20th

Nov 17th

Dec 1st

Competition

League

National Cup

League

League

League

League

Local Cup

Venue

Home

Home

Away

Home

Away

Home

Home

Opponent

Carrigaline Hibs

Ringmahon Rgs

Park Utd

Douglas Hall A

Richmond

Mallow Utd A

Leeside A

Result

4:2 loss

7:1 loss

7:0 loss

7:3 win

1:1 draw

3:1 win

6:5 win


Under 14 Division 5 League

Date

Sep 22nd

Oct 5th

Oct 19th

Nov 17th

Dec 1st

Competition

League

League

League

League

Local Cup

Venue

Home

Away

Home

Away

Away

Opponent

Cors. Boys C

Buttevant A

Bandon

Wilton Utd A

Blarney Utd

Result

4:1 loss

2:2 draw

7:0 loss

4:1 loss

7:0 loss


Under 13 Division 3 League

Date

Aug 31st

Sep 11th

Sep 14th

Oct 12th

Dec 7th

Competition

League

League

National Cup

League

Local Cup

Venue

Away

Home

Home

Home

Away

Opponent

Kanturk

St.Marys

Rockmount

Watergrasshill

Ballincollig

Result

4:0 loss

5:1 win

3:2 loss

3:1 win

1:0 loss


Under 13 Division 7 League

Date

Aug 31st

Sep 12th

Sep 15th

Nov 9th

Nov 23rd

Dec 7th

Competition

League

League

League

League

League

Local Cup

Venue

Home

Away

Away

Home

Away

Home

Opponent

Douglas Hall B

Avondale Utd A

Kinsale B

Blarney Utd B

Leeds A

Pearse Celtic

Result

4:4 draw

5:3 win

1:0 win

7:1 win

0:0 draw

4:2 loss


Under 12 Division 2 League

Date

Sep 7th

Sep 15th

Sep 22nd

Oct 19th

Nov 16th

Dec 1st

Competition

League

National Cup

League

League

League

Local Cup

Venue

Home

Home

Away

Away

Home

Away

Opponent

Crosshaven

Midleton

Corkbeg

Pearse Celtic

Mallow Town

Crosshaven

Result

7:0 loss

7:1 loss

5:2 loss

4:2 loss

2:0 loss

5:0 loss


 

Under 12 Division 8 League

Date

Oct 20th

Nov 16th

Dec 1st

Competition

League

League

Local Cup

 Venue

Away

Away

Away

Opponent

Watergrasshill

Bandon A

Innishvilla

Result

7:0 loss

7:0 loss

7:0 loss

 

Share

League Tables

Click on any of the links below to view the latest league tables in which our teams compete in. 

 

Everton AFC Cork 

Committee Members

You can view our commitee members by clicking here. You can also get in touch with the club by clicking on the "Contact" tab,

We're on Facebook

Be sure to add us on Facebook to keep up to date with happenings at the club.

Click here to find us

Back to Top
twitter
© 2019 Everton AFC
Websiteby aztecdesign.ie